12bahman

انشا و مقاله در مورد آمدن امام خمینی به ایران 12 بهمن 57

31 ژانویه 2023
4.2
(14)

انشا و مقاله در مورد آمدن امام خمینی به ایران 12 بهمن 57

انشا درمورد بازگشت امام خميني به ایران ویژه دهه فجر

مقاله درباره ورود امام به ایران 12 بهمن 57

انشا درمورد بازگشت امام خميني به ایران ویژه دهه فجر سال 96

اشاره

با فرار شاه از کشور در 26 دی 1357، انقلاب مردم ایران به رهبری امام خمینی رحمه الله برای پیروزی و ریشه کنی نظام استبدادی و شاهنشاهی شتاب گرفت. با ورود آن رهبر فرزانه به ایران، شمارش معکوس سرنگونی رژیم آغاز شد. بختیار و پشتیبانش، امریکا، از پیش به چنین حقیقتی آگاه بودند. بنابراین، درصدد مانع تراشی و جلوگیری از ورود امام برآمدند، ولی با راه پیمایی های گسترده میلیونی و اعتصاب های پر دامنه مردم معترض و خشمگین روبه رو شدند. ازاین رو، فرودگاه ها که به دستور بختیار برای جلوگیری از ورود امام بسته شده بود، باز شد و امام در دوازده بهمن به وطن بازگشت. ورود امام، شمارش معکوس برای نابودی رژیم بود و با پیوستن ارتش به مردم، انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید.

مرتبط : دانلود نمایشنامه دهه فجر طنز 1401

جاء الحق و زهق الباطل

هجرت بندگان صداقت پیشه خداوند، هماره آغازگر تحولات شگرف و تاریخ ساز بوده است. این سنت الهی برای همیشه در دوره های گوناگون، جاری است و مهاجران الی الله، با هجرت و مجاهدت خویش، راه هدایت را برای مردم می گشایند و هموار می سازند. خداوند، جایگاه دین مردمان را بلندترین مقام نزد خدا قرار می دهد و می فرماید: «آنها که ایمان آوردند و هجرت کردند و با اموال و جان هایشان در راه خدا جهاد کردند، مقامشان نزد خدا برتر است و آنها پیروز رستگارند.» با هجرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، تاریخ فروزان اسلام رقم خورد. با هجرت امام حسین علیه السلام ، تاریخ سرخ شیعه نگاشته شد و در عصر ما نیز با هجرت سلاله نورآگین مردی بزرگ از خاندان عصمت و طهارت، حضرت امام خمینی رحمه الله ، آیین ناب نبوی و قیام حیات بخش حسینی احیا گشت. خمینی با قدم صدق از ایران خارج شد و با قدم صدق به ایران آمد و مصداق «جاء الحق و زهق الباطل» در عصر ما آشکار شد.

بازگشت امام

امام خمینی(ره) از سیزده آبان سال 1342 تا دوازده بهمن سال 1357، یعنی حدود چهارده سال در تبعید و به سر برد و در سال 1343 ابتدا به ترکیه و پس از مدتی به عراق تبعید شد و اوقات پایانی دوری از وطن را در فرانسه و در دهکده ای به نام نوفل لوشاتو گذراند. نوفل لوشاتو در روزهای اوج نهضت، به قلب تپنده انقلاب ایران تبدیل شده بود. وقتی امام را به ترکیه تبعید می کردند، شاه و امریکا هیچ گاه پیش بینی نمی کردند که او روزی پیروزمندانه به ایران باز گردد و رژیم شاهنشاهی را از بن برکند.

پس از خروج شاه در 26 دی 1357، امام در پیامی کوتاه خطاب به خبرگزاری های جهان اعلام کرد: «خروج شاه از ایران، اولین مرحله پایان یافتن سلطه جنایت بار پنجاه ساله رژیم پهلوی می باشد که به دنبال مبارزات قهرمانانه ملت ایران صورت گرفته است. من این پیروزی را به ملت تبریک می گویم.» همچنین ایشان اعلام کرد که در اولین فرصت به ایران باز می گردند.

به تعویق افتادن بازگشت

در حالی که یاران حضرت امام و مبارزان مذهبی، با وجود تمام نگرانی ها در تدارک برگزاری مراسم استقبال باشکوهی از امام بودند، اعلام خبر تصمیم امام برای آمدن، مسئولان و سردمداران رژیم پهلوی را سخت به تکاپو انداخت. آنان که به شدت از تظاهرات خیابانی مردم بر ضد رژیم پهلوی هراسناک شده بودند، ورود امام را به کشور، پایانی بر تمام امیدهایشان می پنداشتند و یقین داشتند که در این صورت، طومار سلطنت پهلوی برچیده خواهد شد. بنابراین، درصدد مقابله با ورود امام به کشور یا مانع تراشی در برابر تصمیم امام برآمدند. بختیار در مقام نخست وزیری، نقشه های گوناگونی در سر می پروراند که انفجار هواپیمای امام یا منحرف کردن مسیر هواپیمای حامل امام و سپس دستگیری ایشان از آن جمله بود که هیچ یک عملی نشد. تیر آخر او، بستن فرودگاه ها به روی هواپیمای امام بود. در حالی که قرار بود پرواز انقلاب در روز ششم بهمن امام خمینی رحمه الله را از فرانسه به ایران بیاورد، سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که به علت بدی هوا و نبود دید کافی، همه پروازها لغو شده است.

اعتراض مردم به بسته شدن فرودگاه ها

با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه ها و جلوگیری دولت بختیار از ورود حضرت امام به کشور، مردم با تظاهرات و راه پیمایی های خود، به اقدام دولت اعتراض کردند. همه افسران نیروهای سه گانه در پایگاه های خود در تهران، اصفهان، کرمانشاه، دزفول، همدان و بوشهر اعتصاب کردند و سپس به صفوف تظاهرکنندگان معترض پیوستند. در تهران، سیل جمعیت تظاهر کننده به سوی فرودگاه مهرآباد به راه افتادند. روحانیان مبارز سراسر کشور که برای استقبال از امام به تهران آمده بودند، با تحصن در مسجد دانشگاه اعلام کردند تا بازگشت امام به کشور به تحصن ادامه خواهند داد. مردم و دانشجویان نیز به جمع تحصین کنندگان می پیوستند. فردای آن روز، مردم در راه پیمایی عظیم یک میلیونی به مناسبت رحلت پیامبر اسلام، در حمایت از امام شعار دادند. در بسیاری از نواحی شهر تهران نیز زد و خوردهای شدیدی میان نیروهای انتظامی و تظاهرکنندگان روی داد. تیراندازی در نواحی مختلف لحظه ای قطع نمی شد. خبرگزاری پاریس اعلام کرد یکی از میدان های شهر، به میدان جنگ شباهت پیدا کرد و تعداد کشته ها در پایتخت را سه هزار تن گزارش کرد. روزنامه اطلاعات نوشت: «غرب و جنوب غرب تهران، غرق در شعله های آتش بود».

کوتاه آمدن دولت بختیار

در پی تحصن ها و تظاهرات خونین مردم در اعتراض به بسته شدن فرودگاه ها، دولت بختیار عقب نشینی کرد و شکست را پذیرفت. بختیار در نهم بهمن ماه اعلام کرد که فرودگاه مهرآباد امروز باز خواهد شد و هیچ ممانعتی برای ورود امام به کشور وجود ندارد. هیئت دولت در دهم بهمن اعلام کرد که ورود هواپیمای حامل امام به فرودگاه مهرآباد تهران بدون اشکال است. با اعلام این خبر، کمیته استقبال از امام در پیامی اعلام کرد که امام خمینی رحمه الله در ساعت نه صبح پنج شنبه دوازده بهمن در تهران خواهد بود.

امام خمینی رحمه الله بر فراز آسمان ها

شام گاه یازده بهمن، هواپیمای امام خمینی رحمه الله غرش کنان از فرودگاه شارل دوگل فرانسه به آسمان پرواز کرد. امام نماز شب را در طبقه دوم هواپیما به جای آورد و سپس در طبقه پایین هواپیما استراحت کرد. مهماندار هواپیما از مشاهده آرامش امام متعجب شده بود. هنگام طلوع فجر، امام و همراهان نماز صبح را به جماعت به جا آوردند. زمان ورود هواپیما به آسمان ایران، خبرنگاری از امام پرسید: «چه احساسی دارید؟» و امام پاسخ داد: «هیچ.» امام هیچ احساسی نداشت؛ چرا که او فقط بر مبنای تکلیف عمل می کرد. پیروزی و شکست برای او، هر دو زیبا بود. همان طور که شکست، او را ناامید نمی کرد، پیروزی نیز احساسات شخصی اش را برنمی انگیخت.

پرشکوه ترین استقبال تاریخ

در دوازدهم بهمن 1357، پرشکوه ترین استقبال تاریخ جلوه گر شد. این روز یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است و شور و شوق مردم در آن وصف ناپذیر بود. عده زیادی از مردم، خود را به تهران رسانده بودند تا در مراسم استقبال از امام شرکت کنند. تقریبا در ساعت شش صبح، خیابان ها سرشار از جمعیت بود. اول صبح، میلیون ها نفر در دو طرف خیابان های مسیر امام خمینی رحمه الله ایستاده بودند و پنجاه هزار نیروی انتظامی مردمی مشغول منظم کردن آنها بودند. مردم با تاق نصرت و گل، خیابان ها را تزیین کردند و در قلب استقبال کنندگان، دریایی از اضطراب و شادی موج می زد. در ساعت نه و سی دقیقه صبح، محبوب ملت و پرچم دار آزادی به وطن برگشت. چند لحظه پس از گشوده شدن در خروجی هواپیما، امام در حالی که دستشان در دست مهماندار فرانسوی بود، در مقابل دیدگان مشتاقان ظاهر شد. همه اشک شادی می ریختند. فریاد «اللّه اکبر» به هوا برخاست. در میان نشاط و هیجان و ازدحام، امام وارد صحن فرودگاه شد و پس از شنیدن آیات قرآن کریم، پیام محبت آمیز فداییان خود را که از اعماق جان هر ایرانی برمی آمد، از زبان گروه سرود شنید:

خمینی ای امام، خمینی ای امام

ای مجاهد، ای مظهر شرفای گذشته ز جان در ره هدف
چون نجات انسان شعار توستمرگ در راه حق افتخار توست
این تویی، این تویی پاسدار حقخصم اهریمنان، دوست دار حق
بُوَد شعار تو، به راه حق، قیامز ما تو را درود، ز ما تو را سلام

امام خمینی رحمه الله در فرودگاه مهرآباد

امام خمینی رحمه الله در فرودگاه مهرآباد پس از شنیدن پیام ملت، سخنانی ایراد فرمود. ایشان ابتدا از تمام اقشار ملت از پیر و جوان، روحانی و کسبه، قاضی و وکیل، کارمند و کارگر و کشاورز که در راه رسیدن به پیروزی رنج و مصیبت دیدند و ثابت قدم ماندند، صمیمانه تشکر کرد. ایشان در بخشی از سخنان خود، تلاش های محمد رضا را برای بازگشت به ایران و حفظ سلطنت، ناکام خواند و تلاش های آنان را به دست و پا زدن برای حفظ سلطنت تعبیر کرد. امام در این سخنان با بیان رمز پیروزی فرمود: «ما باید از همه طبقات ملت تشکر کنیم که این پیروزی تا اینجا به واسطه وحدت کلمه بوده است. وحدت کلمه مسلمین، همه، وحدت کلمه اقلیت های مذهبی با مسلمین، وحدت دانشگاه و مدرسه علمی، وحدت روحانی و جناح سیاسی. ما باید همه این رمز را بفهمیم که وحدت کلمه، رمز پیروزی است و این رمز پیروزی را از دست ندهیم».

امام خمینی رحمه الله در بهشت زهرا

بهشت زهرا، نخستین جایی بود که امام خمینی رحمه الله پس از بازگشت به وطن به آنجا رفت و با پاس داشت مقام شهیدان و خواندن فاتحه، سخن رانی تاریخی خود را در آنجا ایراد کرد. در میان ازدحام جمعیت شش میلیون نفری استقبال کننده و مشتاق زیارت امام، انتقال ایشان تا بهشت زهرا به سختی صورت گرفت. همه منتظر بودند ببینند امام خمینی رحمه الله چه برنامه ای را اعلام می کند. امام در سخن رانی خود، ابتدا از ایثار و تلاش مردم تشکر کرد و به آنان برای از دست داده شان تسلیت گفت. سپس رژیم سلطنتی را غیرعقلانی شمرد و رژیم پهلوی را تحمیلی و غیر قانونی اعلام کرد. دولت بختیار را نیز به دلیل غیر قانونی بودن مجلس شورا و سنا، نامشروع دانست. آن گاه ارتش را نصیحت کرد و از بعضی نظامیانی که به ملت پیوسته بودند، قدردانی کرد. اوج سخنان امام خمینی رحمه الله که احساسات مردم را به شدت برانگیخت، این جمله بود: «من دولت تعیین می کنم. من تو دهن این دولت می زنم. من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می کنم.» چند روزی بیش نگذشته بود که امام به وعده خود عمل کرد و دولت انتقالی با تصویب شورای انقلاب به مردم معرفی شد.

مهم ترین پی آمدهای بازگشت امام

دو حادثه، از مهم ترین پی آمدهای بازگشت امام خمینی رحمه الله است که به سرعت موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد: انتصاب دولت موقت و بیعت نظامیان با امام خمینی رحمه الله . امام خمینی در 26 دی ماه در آستانه خروج شاه از کشور اعلام کرد که ما دولت را به همین زودی اعلام خواهیم کرد. در پانزده بهمن، نخست وزیری مهندس بازرگان به تصویب شورای انقلاب رسید. در نوزده بهمن، عظیم ترین راه پیمایی در سراسر کشور شکل گرفت و میلیون ها نفر از دولت منتخب امام خمینی رحمه الله حمایت کردند. از سوی دیگر، در دهه انقلاب، ارتش که تنها نقطه اتکای رژیم بود، به انقلاب پیوست. فرار، نافرمانی، اعتصاب، شرکت در تظاهرات و سرانجام، بیعت با امام خمینی رحمه الله ، نشانه همراهی ارتش با امام بود که در نوزده بهمن به اوج خود رسید. در نتیجه، رژیم بدون پشتوانه به سرعت از هم پاشید و انقلاب اسلامی در 22 بهمن به پیروزی نهایی رسید.

برای رسانه

متن زیرنویس

در آستانه میانه بهمن و در بحبوحه زمستان، نسیم بهار در باغ خزان زده ایران وزیدن گرفت و گل پیروزی شکفت.

در دوازده بهمن، فلات بلادیده ایران که سال ها در چنگ کرکس و گرگ و گراز گرفتار بود، منجی خود را در آغوش گرفت و به استقبال روزهای امنیت و سلامت ایستاد.

دوازده بهمن، روز آزادی اسارت ایران از چنگال وطن فروشان و هواداران آنها مبارک باد.

دوازده بهمن، روز بیعت میلیونی همه اقشار مردم با رهبری اسلام شناس، دردشناس و درمان شناس بود.

4.2 / 5. امتیازات: 14


سرویس جدید : تاپ تن تفریحی سنتر

 • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

 • آواتار کاربر فرهان
انصاری
  فرهان انصاریمهمان
  2023-09-17 15:21

  عالی بود دستتون درد نکنه

 • آواتار کاربر مسلمه
انتظامی
  مسلمه انتظامیمهمان
  2023-09-15 13:07

  خیلی خوشحالم که هستین

 • آواتار کاربر سيدابوطالب
سبزواری
  سيدابوطالب سبزواریمهمان
  2023-08-16 07:21

  منابع این مطلب کجاست؟

 • آواتار کاربر نامدار
بخشی
  نامدار بخشیمهمان
  2023-08-02 17:49

  با اجازتون بازنشر شد

 • آواتار کاربر سيده پري سيما
طالب زاده
  سيده پري سيما طالب زادهمهمان
  2023-07-30 07:42

  خوبه

 • آواتار کاربر عليا
بزرگ نیا
  عليا بزرگ نیامهمان
  2023-07-15 01:00

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

 • آواتار کاربر چنگيز
حاجی
  چنگيز حاجیمهمان
  2023-06-23 07:21

  عاااااااااااااااااااااالی

 • آواتار کاربر عليشاه
طالب زاده
  عليشاه طالب زادهمهمان
  2023-06-21 23:07

  خوب و قشنگ بودن

 • آواتار کاربر فاطمه هستي
هامون
  فاطمه هستي هامونمهمان
  2023-06-05 14:00

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • آواتار کاربر عادله
کیان
  عادله کیانمهمان
  2023-06-03 11:35

  بسیار عاللییی دراین شرایط خیلی بدردمیخوره 😘😘

 • آواتار کاربر درخشنده
صدیق
  درخشنده صدیقمهمان
  2023-06-02 04:00

  عالییییییین اینا

 • آواتار کاربر مونا
موسوی
  مونا موسویمهمان
  2023-05-22 07:42

  مطلب خوبی بود

 • آواتار کاربر ايت اله
بیات
  ايت اله بیاتمهمان
  2023-05-18 18:21

  عالی بهترین عاشق سایتونم 😀😘😍❤💝🌷🌺

 • آواتار کاربر سيده سوگند
شفیعی
  سيده سوگند شفیعیمهمان
  2023-05-13 16:35

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 • آواتار کاربر جهانبخش
نجفی
  جهانبخش نجفیمهمان
  2023-05-07 13:35

  مطلبتون بسیار مفید بود

 • آواتار کاربر خانم گل
حسین زاده
  خانم گل حسین زادهمهمان
  2023-04-08 08:49

  دستتان درد نکند. تبارک الله

 • آواتار کاربر مستانه
صدر
  مستانه صدرمهمان
  2023-04-06 19:42

  فقط میتونم بگم عالی ممنون از tafrihicenter

 • آواتار کاربر همت علي
جلیلی
  همت علي جلیلیمهمان
  2023-03-26 03:42

  دمتون گرم

 • آواتار کاربر محمدمجيد
پارسا
  محمدمجيد پارسامهمان
  2023-03-19 13:42

  مطالب بی نظیر بود

 • آواتار کاربر زرين
غلامی
  زرين غلامیمهمان
  2023-03-13 06:56

  afarin matlab khobi bood

 • آواتار کاربر حوريا
انصاری
  حوريا انصاریمهمان
  2023-03-03 06:42

  متشکرم

 • آواتار کاربر سيدماشاءاله
یوسفی
  سيدماشاءاله یوسفیمهمان
  2023-02-27 18:18

  دمتون گرم عالی بود

 • آواتار کاربر حسان
توکلی
  حسان توکلیمهمان
  2023-02-25 13:26

  خسته نباشین

 • آواتار کاربر سيده هانيه
جاوید
  سيده هانيه جاویدمهمان
  2023-02-24 18:42

  بهترین سایت هستید . خیلی ممنونم از عوامل سایت تفریحی سنتر

 • آواتار کاربر ابراهيم علي
گنجی
  ابراهيم علي گنجیمهمان
  2023-02-22 18:14

  عالی از سایت عالیتون

 • آواتار کاربر جلال
فرهادی
  جلال فرهادیمهمان
  2023-02-20 23:46

  حرف نداشت👌🏻

 • آواتار کاربر حميدرضا
کیانی
  حميدرضا کیانیمهمان
  2023-02-15 03:36

  مرسی🌺🌺

 • آواتار کاربر فخريه بيگم
معصومی
  فخريه بيگم معصومیمهمان
  2023-02-14 21:08

  بابا دمتون گرم خیلی کمک کردید

 • آواتار کاربر فلك ناز
زندی
  فلك ناز زندیمهمان
  2023-02-13 04:46

  مرسی

 • آواتار کاربر صفوره
قاضی
  صفوره قاضیمهمان
  2023-02-11 05:32

  okهست براووو عالیییییییییییییییی

 • آواتار کاربر سيده ثنا
مرادی
  سيده ثنا مرادیمهمان
  2023-02-04 09:58

  حساب توییتری هم دارید؟

 • آواتار کاربر نازيتا
کاکاوند
  نازيتا کاکاوندمهمان
  2023-02-03 15:58

  چه مطلب خوبی

 • آواتار کاربر گوهرتاج
نجفی
  گوهرتاج نجفیمهمان
  2023-02-01 07:14

  بازم به دادمون رسیدید ممنون دوستون داریم❤

 • آواتار کاربر سونا
خادمی
  سونا خادمیمهمان
  2023-01-29 03:40

  دمت گرم همه چی داشتی

 • آواتار کاربر طلعت آغا
غفاری
  طلعت آغا غفاریمهمان
  2023-01-29 02:56

  خیلی عالی بود

 • آواتار کاربر مسعود
طباطبایی
  مسعود طباطباییمهمان
  2023-01-26 02:38

  احسنت عالی بود