فعالیت صفحه 91 نگارش هفتم

جواب صفحه ۹۲ نگارش هفتم (برای موضوع فداکاری سوالاتی طرح کنید و براساس آن متنی بنویسید)

5 دسامبر 2020
7 دیدگاه
4.1
(228)

جواب فعالیت صفحه 92 نگارش هفتم (برای موضوع فداکاری سوالاتی طرح کنید و براساس آن متنی بنویسید)

پاسخ فعالیت نگارشی صفحه 91 و 92 انشا هفتم

پایه هفتم – درس هفتم – صفحه ی ۹۱ – فعالیت نگارشی

فعالیت صفحه 91 نگارش هفتم

جواب صفحه ۹۲ نگارش هفتم

کتاب نگارش پایه هفتم – درس هشتم – صفحه 91:

ابتدا موضوعي براي متن زير تعيين كنيد، سپس براي هر بخش، پرسشهایی مناسب، طرح كنيد.

 

جواب صفحه ۹۲ نگارش هفتم :

پرسش ها:

1- فداکاری و ایثار چه تفاوتی با هم دارند؟

2- انواع ایثار را توضیح دهید؟

3- بالاترین درجه ایثار چیست؟

پاسخ ها:

1- فداکاری همان ایثار است. ایثار و فداکاری همواره جزء بهترین اعمال در هر جامعه بوده و در دیدگاه تمامی انسان‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد

2- تعریف ایثار: ایثار در لغت به معنی برگزیدن، عطا کردن، غرض دیگران را بر غرض خویش مقدم داشتن و منفعت غیر را بر مصلحت خود مقدم شمردن. ایثار یعنی از خود گذشتگی و به دیگران بیشتر از خود اهمیت دادن. ایثار بر دو نوع است که در پایین توضیح میدهیم:

الف) ایثار در مال:

بررسى متونى که در این بخش آمده، نشان مى دهد که در قرآن و حدیث، بیشترین کاربرد کلمه «ایثار» و آنچه این معنا را مى رساند، در ایثار مالى است و این، بدان جهت است که نیازهاى مالى، از گسترده ترین و ضرورى ترین نیازهاى انسان است.

ب) ایثار در جان:

اهمیت و ارزش ایثار در جان، بسى فراتر از ایثار در مال است. کمتر کسى است که حاضر شود زندگى دیگرى را بر زندگى خود، مقدم بدارد. حتى فرشتگان برجسته اى مانند جبرئیل و میکائیل علیهماالسلام، از این نوع ایثار، تن مى زنند. در واقع، ایثار در جان، مرتبه انسان کامل است.

3- بالاترین درجه ایثار شهادت است. ما شهدای بسیار زیادی داشته ایم چه آنانکه که در جبهه حق علیه باطل جان و مالشان را فدا کردند، چه شهدای هسته ای ما که با تمام وجودشان برای کشور عزیزمان ایران خدمت کردند و چه شهدای مدافع حرم که جانشان راه در راه خدا و برای رضای خداوند فدا کردند. بعضی هم هنوز زنده اند اما در اثر ترکش، خمپاره و … درد بسیاری کشیده اند.

 

جواب صفحه ۹۲ نگارش هفتم – 2 :

پرسش ها:
فداکار به چه کسی گفته می شود؟
مضایا و معایب فداکاری چیست؟
چرا باید فداکاری کنیم؟
در چه مواقعی فداکاری لازم است؟

وقتی می گویم فلانی فداکار است در واقع سعی در سخن گفتن از چه چیز داریم؟ از دوستی؟ از رفاقت؟ از همدلی؟ خیر! وقتی میگویم فداکار، منظورمان دقیقا به شخصی است که از خود گذشته و مارا اولویت و جلو تر از حتی خودش قرار داده است، از خود زده و به ما افزوده است، ما را از خودش نیز با ارزش تر دانسته و بهترین ها را برای ما می خواهد.
اما، فداکاری همیشه نیز کار مناسب و پسندیده ای نیست، اول باید بنگری که در حال فداکاری در راه چه کسی هستی، آیا ارزشش را دارد؟ آیا پاسخ خوبی هایت را با خوبی می دهد و یا دستی رد به سینه ات می زند! سپس، باید ببینیم فداکاری هایمان در چه راهی هست، آیا در آن زمان کار درست و مناسبی است؟ شاید این فداکاری زندگی خودمان را مخطل کند، باید حواسمان را شیش دنگ جمع کنیم که فداکاری در راهی لازم است که آن شخص، شکرگذار ما بوده و بعد از کاری که کردیم، با روی خوش از ما استقبال و تشکر کرده و در راه جبران آن باشد، نه او که جواب کمک ها و فداکاری هایمان را با چشم غره هایی غلیظ و و رویی حق به جانب بدهد.

 

جواب صفحه ۹۲ نگارش هفتم – 3 :

۱-به چه کسی فداکار می گویند؟

۲-فداکار چه خصوصیاتی دارد؟

۳-به نظر شما از اطرافیان شما چه کسی فداکاری می کند؟

۴-هدف او از این فداکاری چیست؟

پاسخ ها(نوشته شما): انسان فداکار کسی است که جان بر کف دست خود می گذارد و برای رضای خدا و برای لطف و رحمت خداوند از جان خود می گذرد تا جان انسان هایی که در خطر هستند و یا توانایی دفاع از خود را ندارند را نجات دهد.

انسان فداکار دارای قلبی مهربان و دلی صاف و ساده و نگاهی زیبا است که چیزهای مادی برایشان بی ارزش است و تمام توان خود و هرآنچه که در دست خود دارند پیش می روند تا بتوانند کمکی هر چند کوچک در این دنیای بزرگ به کسی یا چیزی کرده باشند. به نظر من انسان فداکار، آتش نشانی است.

که در دل آتش می رود تا انسانی را نجات دهد و یا پلیسی که در راه امنیت و آرامش مردم جان خود را سپر تیر و تفنگ می کند تا مبادا یک قطره خون از دست کسی جاری شود و یا معلمی دلسوز که با تمام وجود و صبر خود به ما می آموزد و پا به پای ما کودکی می کند و فداکاری که از لحظه ی گشودن چشمانمان آن ها را می بینیم مادر و پدری هستند که با تمام عشق و علاقه ایشان برای رفاه و راحتی ما در همه ی خوشی ها را به روی خود می بندند تا ما را غرق خوشی و لذت کنند.

این ها برحسب وظیفه کاری را انجام نمی دهند زیرا اگر عشق به وطن و هم وطن نبود هرگز این وظیفه آن طور که باید انجام نمی گرفت، اگر در این کارها تنها وظیفه حکم می کرد هیچ کدام از پازل های زندگی در جای خود قرار نمی گرفت مگر می شود که انسانی با محبت و با عشق و با وجدان نباشد و فداکاری کند؟


صفحه بعد:
جواب بازنویسی حکایت نگاری صفحه 95 نگارش هفتم (حکایت شخصی شتر گم کرد)

4.1 / 5. امتیازات: 228

 • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

 • آواتار کاربر Romi
  Romiمهمان
  2022-05-16 19:25

  خیلی ممنون

 • آواتار کاربر جواد
  جوادمهمان
  2021-04-17 11:42

  خوب است

  • آواتار کاربر نازنین حاجی میرزایی
   نازنین حاجی میرزاییمهمان
   2022-05-12 13:50

   ممنون بابت زحماتتون تشکر ❤️❤️❤️❤️

 • آواتار کاربر محدثه
  محدثهمهمان
  2021-04-12 20:57

  خوب، ولی نوشته بود صفحه ۹۱،۹۲ فقط۹۲است پس ۹۱ کجاست؟🤔

  • آواتار کاربر Romi
   Romiمهمان
   2022-05-16 18:42

   ۹۱ ک چیزی نداره||

 • آواتار کاربر در حتل نوشتن
  در حتل نوشتنمهمان
  2021-04-10 12:07

  به جز فداکاری چی دارین😐😐😐😐

  • آواتار کاربر محدثه
   محدثهمهمان
   2021-04-12 21:03

   معلوم نیست 🙁