وفات حضرت معصومه 99 ❤️ | تاریخ دقیق روز وفات حضرت معصومه (س)

وفات حضرت معصومه ۱۴۰۱ ❤️ | تاریخ دقیق روز وفات حضرت معصومه سال 1401

4 نوامبر 2022
0

وفات حضرت معصومه ۱۴۰۱ | تاریخ دقیق روز وفات حضرت معصومه (س) 1401

وفات حضرت معصومه در سال 1401 چه روزی است ؟

وفات حضرت معصومه 1401 ❤️ | تاریخ دقیق روز وفات حضرت معصومه (س)

تاریخ وفات حضرت معصومه سال ۱۴۰۱

وفات حضرت معصومه (س) در تقویم شمسی مصادف با روز ۱۵ آبان ماه سال ۱۴۰۱

در تقویم قمری مصادف با روز ۱۰ ماه ربیع الثانی سال ۱۴۴۴

در تقویم میلادی مصادف است با روز ۶ ماه نوامبر سال 2022

تاریخ وفات حضرت معصومه سال ۱۴۰۰

تاریخ و علت وفات حضرت معصومه

حضرت معصومه یکسال پس از ورود برادرش حضرت امام رضا (علیه‌السّلام) به ایران به همراه عده‌ای از برادران و خواهران و عده دیگری از خویشان به منظور دیدار امام رضا (علیه‌السّلام) وارد ایران شدند.

جعفر مرتضی عاملی می‌نویسد:
«حضرت معصومه در راس یک قافله ۲۲ نفری متشکل از علویان و برادران امام رضا (علیه‌السّلام) برای دیدار با آن امام همام رهسپار ایران گردید و در میانه راه بیمار گشت.برخی از محققان معتقدند که حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در ساوه، مسموم شد و سپس با حالت بیماری وارد قم شد. و پس از مدت کوتاهی به شهادت رسید.
روز رحلت حضرت معصومه دهم ماه ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری بوده و پس از رحلت حضرت معصومه (س) زنان آل سعد بی بی فاطمه معصومه را غسل دادند و کفن کردند و سپس جسم مطهر آن حضرت به باغ موسی بن خررج (محل فعلی حرم مطهر ایشان) برده شد
با توجه به اینکه ولادت حضرت معصومه اول ذی القعده سال ۱۷۳ هجری می‌باشد. و با توجه به زمان رحلت آن حضرت یعنی سال ۲۰۱ هجری، بنابراین سن مبارک آن حضرت هنگام وفات ۲۸ سال بوده است.

 

کلیپ های تصویری ویژه تسلیت وفات حضرت معصومه (س)

تولد حضرت معصومه (س)

در مورد تاریخ دقیق ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) اطلاعات دقیقی در منابع تاریخی ثبت نشده است ولی در کتاب نورالآفاق نوشته جواد شاه‌عبدالعظیمی گفته شده است که ایشان در یکم ذی‌القعده سال ۱۷۳ هجری قمری به دنیا آمد.

ازدواج حضرت معصومه (س)

از آنجا که اطلاعات کاملی درباره زندگی نامه دختر امام موسی کاظم (ع)، فاطمه کبری (س) وجود ندارد، نمی‌توان به طور قطعی در مورد تولد، وفات یا ازدواج ایشان گفت ولی مشهور است که ایشان هرگز ازدواج نکرده است.

مشخصات حضرت معصومه (س)

نامفاطمه کبری (س)
نام پدرامام موسی کاظم (ع)
نام مادرنجمه خاتون
برادرانعلی بن موسی الرضا (ع) و احمد بن موسی
محل زندگیمدینه، قم
زادگاهمدینه
سن۲۸ سال
محل وفاتقم
محل دفنقم، حرم حضرت معصومه (س)

القاب حضرت معصومه (س)

معصومه مشهورترین لقب حضرت فاطمه معصومه (س) است. اخت الرضا، راضیه، مرضیه، تقیه، نقیه، رشیده، طاهره، ستّی، رضیّه، حمیده و سیده برخی دیگر از لقب‌هایی هستند که برای فاطمه بنت موسی کاظم (ع) در منابع تاریخی گفته شده است. کریمه اهل بیت (س) یکی دیگر از القابی است که به حضرت معصومه (س) نسبت داده شده است. همچنین «ستی» واژه‌ای عربی است که معنای آن بانو و خانم است و در تاریخ قم، فاطمه معصومه (س) با عنوان فاطمه ستی نیز خطاب شده است.

علت وفات حضرت معصومه (س)

علت وفات حضرت فاطمه کبری (س) بیماری ذکر شده است ولی در مورد علت بیماری اختلاف نظر وجود دارد. جعفر مرتضی عاملی علت بیماری ایشان را حمله به کاروان وی و مسمومیت بر اثر زهر بیان کرده است. برخی دیگر نیز معتقدند که حضرت معصومه (س) در شهر قم مسموم شده و برخی نیز گفته‌اند که ایشان بر اثر بیماری تیفوس از دنیا رفته است.

حرم حضرت معصومه (س)

حرم حضرت معصومه (س) بعد از حرم امام رضا (ع)، دومین زیارتگاه مهم مذهبی کشور ایران و از جاهای دیدنی قم است که در سال ۱۳۱۰ در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفت.

شهادت حضرت معصومه (س)

حضرت فاطمه معصومه (س) در تاریخ دهم ربیع‌الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری در ۲۸ سالگی از دنیا رفت. در برخی منابع سن ایشان در هنگام وفات ۱۸ سال عنوان شده است ولی این موضوع با تاریخ‌های ذکر شده برای تولد و وفات ایشان سازگاری ندارد. همچنین تاریخ ۱۲ ربیع‌الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری نیز برای وفات ایشان مشهور است. او از شخصیت‌های مورد احترام شیعیان است و آرامگاه وی در شهر قم و کشور ایران سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر است.

گردآوری : رسانه تفریحی سنتر

 

4.7 / 5. امتیازات: 3

  • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(