آیا قیمت خودرو در سال 1400 کاهش می‌یابد؟

آیا قیمت خودرو در سال 1400 کاهش می‌یابد؟

8 می 2021
0

بحرانی که در سال 98 در صنعت خودروی کشور رخ داد، در سال 99 نیز ادامه پیدا کرد تا دو سال فاجعه‌بار برای بازار خودروی ایران رقم بخورد. مدیریت ناکارآمد، عدم ثبات نرخ ارز و تحریم‌های بین‌المللی از مهم‌ترین عوامل بروز این بحران‌ها بودند؛ اما وضعیت صنعت خودروی کشور در سال 1400 چگونه خواهد بود؟ آیا بحران‌ سال‎های 98 و 99 در سال 1400 نیز دامن‌گیر صنعت خودروی کشور خواهد شد؟ و یا اینکه با توجه به بهبود احتمالی روابط بین‌المللی ایران، می‌توان روزهای خوبی را برای این صنعت شاهد بود؟ با آنکه نمی‌توان با قطعیت در مورد آینده پیش روی صنعت خودرو در سال 1400 صحبت کرد، اما سعی می‌کنیم تا حد ممکن پاسخگوی این سوالات در این مقاله باشیم و تصویر تا حد امکان واضحی را از صنعت خودرو در آینده نزدیک برای شما ترسیم کنیم. در ادامه با ما باشید.

آیا قیمت خودرو در سال 1400 کاهش می‌یابد؟

عرضه متناسب با تقاضا

از سال 97 با اعمال تحریم‌های شدید بر اقتصاد کشور، فشار بر صنعت خودروی کشور بیشتر شد. به‌طوری‌که خودروسازان قادر به تهیه قطعات موردنیاز خود نبودند و به همین جهت حجم تولیدات این شرکت‌ها به میزان قابل‌توجهی رو به کاهش گذاشت و ازآنجاکه بین قیمت ماشین در درب کارخانه و قیمت ماشین در بازار، اختلاف زیادی بود، میزان تقاضای کاذب و غیرواقعی نیز بسیار افزایش یافت. همه این موارد، آشفتگی بی‌سابقه‌ای را در نظام عرضه و تقاضای بازار به وجود آوردند. عدم تعادل بین عرضه و تقاضا نیز منجر به ورود واسطه گران به بازار خودروی کشور شد که تبعات منفی زیادی را برای این بازار در پی داشت.

به‌طورکلی اگر بخواهیم شرط اصلی برای کاهش قیمت را بیان کنیم، آن شرط، افزایش حجم تولید خودروسازان و عرضه آن به بازار است که البته باید به شکلی این افزایش صورت گیرد که تعادل بین عرضه و تقاضا بر هم نخورد.

آیا قیمت خودرو در سال 1400 کاهش می‌یابد؟

اعمال قیمت دستوری از سوی دولت

اعمال قیمت‌های دستوری از سوی دولت همواره با انتقاداتی همراه بوده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تعیین قیمت‌های مشخص و ثابت برای خودروها باعث می‌شود که شرکت‌های خودروسازی، دیگر نتوانند متناسب با نیاز بازار به تولید خودرو ادامه دهند که این موضوع بستر را در بازار برای واسطه گران فراهم می‌کند؛ اما برخی نیز معتقدند که در بازار انحصاری خودرو در ایران، اعمال قیمت‌های دستوری تنها گزینه ممکن است. بااین‌همه، به نظر می‌رسد که یکی از شروط اصلی برای کاهش قیمت ماشین، عدم اعمال قیمت‌های دستوری از سوی مراجع مرتبط است. با این اقدام، واسطه گران از صحنه بازار خودروی کشور پاک‌سازی می‌شوند و صنعت خودرو می‌تواند قدمی مهم و روبه‌جلو بردارد.

کاهش احتمالی تحریم‌ها در سال 1400

در این مقاله تلاش کردیم به کمک همراه مکانیک تحلیل جامعی از قیمت خودرو داشته باشیم. این روزها شاهد ازسرگیری مذاکرات مربوط به برجام هستیم که می‌تواند در پایان منجر به کاهش تحریم‌های اقتصادی شود. برای صنعت خودروی ایران، عدم ارتباط با شرکت‌های خارجی شبیه به یک فاجعه است. درصورتی‌که تحریم‌ها لغو شوند، برندهای بزرگ و معتبر دوباره اجازه پیدا می‌کنند که به بازار خودروی ایران وارد شوند که می‌تواند خبری خوب برای صنعت خودروی کشور باشد. از طرفی با لغو تحریم‌ها بستر برای افزایش کیفیت قطعات تولیدی فراهم می‌شود که به‌خودی‌خود باعث بهبود کیفیت خودروهای تولیدی می‌شود. همچنین با ورود شرکت‌های خارجی به صنعت خودروی کشور، خودروسازان داخلی فرصت پیدا می‌کنند که بخشی از منابع خود را صرف توسعه و پژوهش نمایند. به‌علاوه مدت‌هاست که خودروسازان با هزینه‌های بسیار اقدام به تامین مواد اولیه می‌کنند که بار اصلی این هزینه بر روی مشتریان قرار می‌گیرد، در صورت بهبود روابط بین‌المللی کشور و کاهش نرخ ارز، مشتریان نیز روزهای خوبی را در آینده خواهند دید. همچنین با کاهش تحریم‌ها و ایجاد آرامش در بازار خودرو می‌توان انتظار ورود خودروهای خارجی باکیفیت به داخل کشور را نیز داشت.

پیش‌بینی روند بازار در سال 1400

پیش‌بینی روند بازار در سال 1400

پیش‌بینی قیمت ماشین در بازار خودروی ایران کار ساده‌ای نیست. مجموعه‌ای از عوامل شناور بر قیمت خودرو موثر هستند و همین موضوع باعث می‌شود که پیش‌بینی قیمت‌ها حتی برای بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت سخت شود. مخصوصا که در بازار خودروی ایران علاوه بر مسائل اقتصادی، موضوعات سیاسی ازجمله وجود تحریم‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. بااین‌حال، متخصصان امر می‌توانند با برخی تحلیل‌ها سیر تقریبی قیمت‌ها را ترسیم نمایند.

با توجه به شرایط حاکم بر بازار خودروی کشور نمی‌توان انتظار کاهش چشمگیر قیمت ماشین را داشت؛ اما در‎صورتی‎که اعمال قیمت دستوری از طرف دولت پایان پذیرد، بین عرضه و تقاضا تعادل مناسبی حکم‌فرما شود و تحریم‎های اقتصادی کاهش پیدا کنند، می‌توان یک سیر نزولی را در قیمت خودرو شاهد بود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که برداشت مردم از کاهش قیمت ماشین به ریزش قیمت در بازار مربوط می‌شود و به همین جهت باید بین قیمت ماشین کارخانه‌ای و قیمت ماشین موجود در بازار تفاوت قائل شد.

0 / 5. امتیازات: 0

  • مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(