word image 45638 1

خواص میگو برای مغز

5 نوامبر 2022
0

میگو مانند هر نوع غذای دریایی دیگری حاوی خواص و فواید فراوانی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین تاثیرات این محصول دریایی، اثر‌گذاری بر سیستم عصبی و در راس آن کارایی مغز به عنوان مرکز سیستم عصبی بدن می‌باشد. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که میگو چه تاثیری بر مغز انسان دارد؛ تا پایان این مطلب با ما باشید.

word image 45638 1

شکل گیری بهتر مغز جنین با مصرف میگو

از آن جایی که در زنان، دوران بارداری یکی از زمان‌های مهم و حساس می‌باشد و تغذیه تأثیر به سزایی در رشد جنین دارد؛ به خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا وجود میگو در رژیم تغذیه خود را فراموش نکنند. ( انواع میگو )

میگو تازه و اصل جنوب خواص مفیدی برای مغز جنین دارد. از طرفی دیگر در دوران بارداری مصرف غذا‌های دریایی به دلیل داشتن جیوه و خطراتش برای نوزاد توصیه نمی‌شود. اما میگو به علت مکانیزم زیستی‌اش، جیوه را جذب نمی‌کند و از طرفی دارای امگا ۳ و دیگر مواد مفید می‌باشد.

مغز جنین در ماه اول به بخش مهمی از اندام جنین تبدیل می‌شود. همچنین رشد سریعی دارد؛ به طوری که سلول‌های مغز با سرعت زیاد تکثیر می‌شوند تا زمانی که در هنگام تولد به چیزی حدود ۳۵۰ گرم خواهد رسید. بنابراین برای تشکیل یک سلول جدید مغزی و سلامت رشد مغز، به بسیاری از مواد مغذی از جمله اسید فولیک نیاز است.

سلول‌های جدید مغز برای رشد به این ماده نیاز مبرم دارند. به گونه‌ای که کمبود آن سبب بالا رفتن ریسک وجود نقص در هنگام تولد می‌شود. یکی از منابع تامین کننده مواد مغذی که در شکل‌گیری سلول‌های مغز نقش کمک‌کننده دارد؛ یک نوع اسید چرب با نام امگا ۳ می‌باشد که در میگو یافت می‌شود.

تحقیقات بیان می‌کند که هم در دوران جنینی و هم در دو سال اول زندگی نوزاد، این ماده سبب افزایش قدرت بینایی و رفتار‌های مغزی می‌شود. از آنجایی که امگا ۳ به حد کافی در بدن ساخته نمی‌شود. مصرف غذا‌هایی که از این مواد غنی هستند؛ در تشکیل لایه‌ای از مغز که با نام سد خونی مغزی شناخته شده، نقش مهمی دارد.

تاثیر اسید آمینه در رشد مغز

به طور کلی آمینو اسید‌ها که در تشکیل یک کلاف پروتئین نقش اساسی دارند؛ در کار کرد ضروری و غیر ضروری مغز انسان نیز موثر هستند. نه تنها به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می‌کنند؛ بلکه در سوخت و ساز مغز، تقویت قوای تفکر، افزایش هوشیاری و قدرت ذهنی نیز نقش دارد.

اسید‌های آمینه علاوه بر این نقش‌ها باعث تحریک تولید هورمون‌هایی مثل دوپامین، اپی نفرین و نور اپی نفرین می‌شود که زوال مغز را کنترل می‌کند.

خوردن میگو چه فوایدی برای سیستم عصبی و مغز دارد؟

میگو تازه و اصل جنوب به عنوان یک غذای دریایی پرخاصیت و در عین حال ساده دارای تاثیرات سودمند بر عملکرد مغز می‌باشد. به طور کلی از بیماری‌های مغزی مثل آلزایمر و و‌سایر بیماری‌ها مثل سرطان پیشگیری می‌کند.

میگو مملو از پروتئین است و به علت دارا بودن اسید‌های چرب مورد نیاز در خودش، برای اندام‌هایی مثل چشم و مغز مفید و سودمند است. ید مورد نیاز برای بهبود عملکرد تیروئید به سادگی از میگو تامین می‌شود. چون میگو یکی از بهترین منابع غذایی برای تامین ید است که از این جهت نیز در حفظ سلامت مغز تاثیر گذار است.

نکته‌ای که امکان دارد برای شما جذاب باشد؛ آبی بودن رنگ خون میگو است که ناشی از عدم وجود آهن در بدنش می‌باشد. میگو یک نوع سخت پوست است که در هر دو نوع آب شور و شیرین زندگی می‌کند.

میگو تازه و اصل جنوب برای افرادی که نگران اضافه وزن هستند؛ غذای مناسبی محسوب می‌شود. زیرا نسبت به سایر غذا‌های دریایی کالری کم‌تری دارد و پروتئین موجود در آن هم از کیفیت خوبی برخوردار است.

عملکرد‌های مغزی شامل فرآیند‌هایی می‌باشند که منیزیم در آن دخالت دارد. از طرفی میگو به دلیل وجود مقدار زیادی از منیزیم علاوه بر جلوگیری از آسیب‌های مغزی، سبب بهبود بخشیدن به حافظه و تمرکز می‌شود.

همچنین این محصول دریایی، استرس و افسردگی را کاهش داده و با تولید انرژی در کنار کلسیم، نقش مهمی در پیام‌رسانی عصب‌ها ایفا کرده و خواب را بهبود می‌بخشد.

ویتامین های موجود در میگو و تاثیر بر عملکرد مغز

ویتامین‌های موجود در میگو نقش مهمی در سلامت و بهبود کارایی مغز دارند. ویتامین ب ۱۲ که به وفور در میگو یافت می‌شود؛ علاوه بر حفظ سلامت عصبی سبب می‌شود تا غشای میلین با اندازه و کیفیت مناسب ساخته شده و از آسیب به عملکرد مغز و شکل‌گیری درد جلوگیری کند.

ویتامین‌های D و‌ A در رشد کلی سیستم عصبی نقش دارند. اگر سطح ویتامین دی پایین بیاید؛ ارتباطات عصبی دچار مشکل می‌شود. از طرفی ویتامین A به علت اکسیداسیون بالا یک آنتی اکسیدان قوی است که به حفظ سلامت و مراقبت از عملکرد مغز کمک می‌کند.

از طرفی دیگر میگو تازه و اصل جنوب با داشتن ویتامین A و تولید انرژی سبب کاهش استرس می‌شود. همچنین این ویتامین باعث می‌شود تا سطح انرژی مغز در حد نرمال باقی بماند. این عمل سب شکل‌گیری افکار و تصمیم‌گیری‌های بهتر و صحیح تر می‌شود.

جلوگیری از پیری زود هنگام، از دیگر فواید میگو تازه و اصل جنوب است. کاروتنوئید موجود در این غذای دریایی باعث سلامتی پوست شده و مانع پیری زودرس می‌شود.

تحقیقات ثابت‌ کرده است افرادی که از میگو در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند؛ احتمال کم‌تری برای مبتلا به کم خونی در آن‌ها وجود دارد. زیرا به دلیل وجود ویتامین ب ۱۲ در تولید گلبول قرمز خون نقش دارد.

سایر فواید میگو که می‌توان به آن اشاره کرد؛ پیشگیری از سرطان پروستات، پیشگیری از سرطان پوست، افزایش انرژی بدن، تقویت استخوان‌ها و ضد التهاب و افسردگی می‌باشد.

 

 

0 / 5. امتیازات: 0


  • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(