قوانین شطرنج

قوانین شطرنج از مبتدی تا حرفه ای (ساده و روان)

22 فوریه 2023

شطرنج یکی از بازی های فکری بسیار پر طرفدار و مهیج است و هر ساله تورنومنت های بسیار بزرگ شطرنج نیز در سراسر دنیا برگزار می شود. شطرنج یک بازی بین المللی است و قوانین آن در سراسر دنیا یکسان می باشد. تسلط به قوانین شطرنج و بازی با شطرنج بازان حرفه ای باعث می شود تا شما نیز در این بازی مهارت کافی بدست آورید. قوانین شطرنج را میتوان به دو دسته چینش مهره ها و نحوه حرکت مهرها دسته بندی کرد. اما اگر قصد دارید این بازی محبوب را به فرزندان خود نیز آموزش دهید بهتر است مطلب اموزش شطرنج به کودکان مطالعه کنید.

ارزش انواع مهره ها در بازی شطرنج

یکی از این قوانین در مورد ترتیب ارزش هر یک از مهره ها است که این ترتیب عبارتند از:

 • ارزش سرباز در بازی شطرنج یک است.
 • ارزش مهره اسب در این بازی ۳ است.
 • ارزش مهره فیل در بازی شطرنج نیز ۳ است.
 • ارزش رخ برابر ۵ است.
 • ارزش وزیر در بازی شطرنج برابر ۹ است.
 • ارزش مهره شاه بسیار بالا است.

صفحه شطرنج و تعداد مهره های شطرنج

صفحه بازی شطرنج در سراسر دنیا از ۶۴ خانه تشکیل شده که تعداد ۳۲ خانه آن سیاه و ۳۲ خانه دیگر آن سفید است. برای نحوه قرار گیری صفحه شطرنج هم قوانین خاصی وجود دارد به این صورت که باید خانه گوشه سمت راست فرد شرکت کننده سفید رنگ باشد. باید گفت که صفحه شطرنج از ۸ ستون و ۸ ردیف تشکیل شده اند. معمولا ستون ها با حروف انگلیسی علامت گذاری شده اند و ردیف ها نیز توسط اعداد نمایش داده می شوند.

معمولا صفحه شطرنج به دو قسمت مساوی تقسیم می شود که نیمه بالایی آن زمین سیاه و نیمه قسمت پایین زمین سفید است. در این بازی اگر فرد شرکت کننده بتواند بیش از ۳۲ خانه را طی بازی کنترل کند در اصطلاح برتری فضایی نیز دارد.

نحوه چینش مهره های شطرنج

چیدمان شطرنج

نحوه چیدمان مهره های شطرنج نیز از ساختار کلی پیروی می کند. چینش مهره های شطرنج از قوانین خاصی پیروی می کند. فرد شرکت کننده هنگامی که وارد بازی می شود و صفحه شطرنج را در مقابل خود قرار می دهد، تعداد ۶۴ خانه سیاه و سفید را در مقابل خود دارد که در دو ردیف اول زمین سمت خود مهره ها را قرار می دهد.

ردیف دوم محل قرار گیری مهره های سرباز است. در هر دو گوشه ردیف اول در خانه های نخست رخ ها قرار می گیرند و بعد از آن در کنار رخ ها در هر دو سمت مهره های اسب را قرار داده و بعد فیل ها و شاه و وزیر را قرار می دهیم. قانون دیگر در مورد محل قرار گیری مهره شاه این است که در ردیف اول شاه سیاه باید در خانه سفید قرار بگیرد و شاه سفید هم باید در خانه سیاه باشد.

قوانین مربوط به چگونگی حرکت مهره ها در بازی شطرنج

هریک از مهره های موجود در این بازی طبق قانون خاصی حرکت می کنند بنابراین باید بدانید که هر مهره را کی و چگونه حرکت دهید. یکی از قوانین خاص حرکت مهره ها این است که مهره ها نمی توانند از روی یکدیگر بگذرند و جای مهره دیگر را بگیرند. مگر اینکه مهره از بازی خارج شود تا جای او را بگیرند، معمولا نحوه حرکت مهره ها در این بازی به صورت دفاع از خود است. تنها با دانستن این قوانین است که می توانید علاوه بر حرکات درست مهره های خود روی حرکات حریف مقابل نیز نظارت کنید.

نحوه حرکت با ارزش ترین مهره بازی شطرنج (مهره شاه)

مهره شاه را میتوان مهمترین مهره در بازی شطرنج دانست. مهره شاه بر خلاف ارزش بالایی که دارد حرکت آن محدود بوده و تنها می تواند یک خانه در هر جهت جا به جا شود. به عبارت دیگر می توان گفت که نحوه حرکت مهره شاه به صورت زیگزاگی است و با احتیاط بالا در صفحه شطرنج حرکت می کند. بنابراین می توان گفت که قدرت حرکت مهره شاه نسبت به مهره های دیگر کم بوده و نمیتوان انتظار حرکت بیشتری را از این داشت.

قانون نحوه حرکت وزیر در بازی شطرنج

حرکت مهره وزیر

بعد از مهره شاه دومین مهره قدرتمند بازی مهره وزیر است. این مهره بر خلاف مهره شاه توان حرکت در هر جهتی به هر میزان را دارد. مهره وزیر همانطور که از نامش پیداست با درایت خاصی حرکت می کند اما تنها مانعی که دارد این است که نمی تواند از روی مهره های دیگر موجود در مسیر بگذرد.

قانون نحوه حرکت مهره رخ در بازی شطرنج

مهره رخ همانند مهره وزیر توان حرکت بالایی دارد و می تواند هر تعداد خانه را حرکت کرده و پیش برود. تنها نکته ای که باید درباره مهره رخ بدانیم این است که مهره رخ نمی تواند در هر مسیری حرکت کند و تنها می تواند مسیر مستقیم را بپیماید. جهات جلو، عقب، راست و چپ جهاتی است که مهره رخ می تواند در مسیر خود حرکت کند. مهره رخ در بازی شطرنج از نقش مهمی ایفا می کند و جایگاه مراقبتی از سایر مهره ها را دارد.

قانون نحوه حرکت فیل در بازی شطرنج

حرکت مهره فیل

مهره فیل یکی دیگر از مهره های بازی شطرنج است و حرکتی مخصوص به خود را دارد. مهره فیل به صورت مورب حرکت می کند و به هر تعداد خانه ای که بخواهد می تواند به صورت مورب جا به جا شود. مهمترین نکته ای که باید درباره مهره فیل در نظر بگیرید این است که طبق قانون مهره فیل تنها می تواند در خانه هم رنگ خود توقف کند. بنابراین باید مهره را طوری جا به جا کنید که در خانه حریف قرار نگیرد.

قانون نحوه حرکت مهره اسب

مهره اسب در بازی شطرنج به صورت حرف L حرکت می کند. اسب این توانایی را نیز دارد که از روی مهره های دیگر بگذرد و به مسیر خود ادامه دهد. حرکتی که تنها از مهره اسب بر می آید و از توان سایر مهره ها خارج است.

قانون نحوه حرکت مهره های سرباز در بازی مهیج شطرنج

حرکت مهره های سرباز به صورت یک خانه به جلو است و نحوه حمله به مهره سرباز تابع قانون خاصی بوده و تنها می توان به صورت مورب به آن ها حمله کرد و آن ها را از بازی خارج نمود. در اولین حرکتی که سرباز ها در بازی شطرنج دارند این توان را داشته که به اندازه دو خانه به جلو حرکت کنند. سربازها امکان حرکت به صورت عقب گرد را ندارند و به آن ها به صورت مورب رو به جلو می توان حمله کرد.

سایتهای زیادی همچون هنر فردی، https://chesstrainer.ir/ و https://shahrefekr.ir/ در زمینه آموزش شطرنج و قوانین آن مقالاتی ارزشمند را منتشر کرده اند که می توانید به آنها مراجعه کنید.

0 / 5. امتیازات: 0


سرویس جدید : تاپ تن تفریحی سنتر

 • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

 • آواتار کاربر علیرضا
فروتن
  علیرضا فروتنمهمان
  2023-05-27 09:54

  afarin matlab khobi bood

 • آواتار کاربر حمیدرضا
فلاح
  حمیدرضا فلاحمهمان
  2023-05-24 04:54

  مطالب بی نظیر بود

 • آواتار کاربر غلام
آزادی ور
  غلام آزادی ورمهمان
  2023-05-23 11:00

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • آواتار کاربر قربانعلی
کمالی
  قربانعلی کمالیمهمان
  2023-05-22 03:54

  چه مطلب خوبی

 • آواتار کاربر حیدر
هدایت
  حیدر هدایتمهمان
  2023-05-03 05:18

  خیلی عالی بود

 • آواتار کاربر غلامرضا
روزبه
  غلامرضا روزبهمهمان
  2023-04-19 04:54

  ممنونم واقعا خیلی زحمت می کشید.همینم خوبه 😍😍خدا خیرتون بده

 • آواتار کاربر علی
امامی
  علی امامیمهمان
  2023-04-09 23:00

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 • آواتار کاربر یوسف
بهمنی
  یوسف بهمنیمهمان
  2023-04-09 04:54

  عالیه خیلی ممنون خیلی لطف کردین بهمون

 • آواتار کاربر عبدالحسین
نوری
  عبدالحسین نوریمهمان
  2023-04-07 11:27

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

 • آواتار کاربر خلیل
سعادت
  خلیل سعادتمهمان
  2023-03-29 09:27

  موفق باشید.

 • آواتار کاربر محسن
هامون
  محسن هامونمهمان
  2023-03-24 11:54

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 • آواتار کاربر کاظم
خلیلی
  کاظم خلیلیمهمان
  2023-03-16 13:27

  چه سایت قشنگی دارین