word image 54807 1

نحوه محاسبه مهریه بعد از فوت شوهر یا فوت زن چگونه است؟

13 جولای 2023

مهریه مقدار مالی است که بر اساس توافق زوجین قبل از عقد تعیین شده و بعد از اجرای صیغه عقد نیز به مالکیت زن در خواهد آمد. این صداق باید چیزی باشد تا قابل تبدیل شدن به پول را داشته باشد یا به نوعی دیگر باید ارزش مالی داشته باشد. لذا در صورتی که عین معین باشد عینا تسلیم می شود و اگر پول نقد باشد باید به نرخ روز پرداخت شود. جهت محاسبه مهریه به نرخ روز عقد نیز از شاخص سالانه که بر اساس نرخ تورم و توسط بانک مرکزی تعیین می شود استفاده خواهد شد.

word image 54807 1

چرا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

در کل دنیا بالاخص ایران ارزش پول هر سال در حال کاهش یافتن است و به دلیل بی ارزش شدن پول بعد از گذشت چند سال یا حتی چند ماه مهریه را به نرخ روز محاسبه می کنند. نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به این صورت است که مثلا خانمی که در سال ۷۰ صداق او ۵۰۰ میلیون بوده در آن سال می توانسته با این پول خانه خریداری کند‌. اگر این خانم بخواهد در سال ۱۴۰۲ صداق خود را مطالبه کند، این مبلغ باید به نرخ روز پرداخت شود. چون در سال ۱۴۰۲ این پول بی ارزش شده و با آن نمی توان خانه ای خریداری کرد. بنابراین شوهر در صورتی بری الذمه می شود که آن را به نرخ روز پرداخت کند.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز

برای محاسبه صداق به نرخ روز باید از فرمول آن استفاده کرد. طبق فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز عدد شاخص سال درخواست صداق تقسیم بر عدد شاخص سال ازدواج می شود. سپس نتیجه بدست آمده ضرب در مبلغ درج شده در سند ازدواج خواهد شد.

تعیین مهریه در عقد دائم و صیغه

در عقد دائم و صیغه شرایط تعیین مهریه متفاوت است. به صورتی که در عقد دائم لازم نیست صداق تعیین شود، ولی در عقد موقت حتما باید تعیین شود. اگر در عقد موقت صداق تعیین نشود عقد باطل خواهد بود. حتی به مقدار کم نیز باید معین شود. در عقد دائم زوجین می توانند در زمان عقد صداق را تعیین نکنند و بعد، آن را مشخص کنند.

gvjhk

مهریه و عدم تمکین

اگر زوجه از زوج تمکین عام و خاص نکند به این صورت که در روابط زناشویی پایدار نباشد یا به امور خانه رسیدگی نکند، مهریه ساقط نخواهد شد، بلکه نفقه ساقط می شود. زن می تواند تا زمانی که مهریه اش را دریافت نکرده از شوهر خود تمکین نکند. برخی سوال می کنند آیا اگر زن خیانت کرده باشد صداقش ساقط می شود. خیر زن در هر شرایطی می تواند صداق خود را مطالبه کند و به هیچ عنوان این حق او ساقط نخواهد شد، مگر اینکه خودش با رضایت کامل و در دفتر ثبت آن را به شکل رسمی ببخشد.

5 / 5. امتیازات: 1


سرویس جدید : تاپ تن تفریحی سنتر

 • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

 • آواتار کاربر رامین
مرادخانی
  رامین مرادخانیمهمان
  2023-09-25 14:00

  مطلب خوبی بود

 • آواتار کاربر محمدرضا
ناصری
  محمدرضا ناصریمهمان
  2023-09-03 12:45

  خیلی ممنون از سایت خوبتون😍😍🙏🏻

 • آواتار کاربر محمدحسن
نصیری
  محمدحسن نصیریمهمان
  2023-08-25 10:00

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • آواتار کاربر حامد
یزدانی
  حامد یزدانیمهمان
  2023-08-15 04:27

  ممنونم. خیلی لطف کردین. 🙏🧡

 • آواتار کاربر داوود
زنگنه
  داوود زنگنهمهمان
  2023-08-03 11:18

  چرا اینقد کم؟