اتاق فرار شمال کشور

رشت غیر از جنگل، اتاق فرار هم دارد!

23 آگوست 2023

اسم رشت، برای بسیاری از علاقه‌مندان به شمال کشور، دنیای گردشگری و شب‌زنده‌داری، نامی آشنا و دوست‌داشتنی است. رشت، شهر باران‌های نقره‌ای، همیشه سرگرم‌کننده و رویایی به‌نظر می‌رسد، اما آیا اتاق فرارهای ترسناک یا هیجان‌انگیز هم در آن وجود دارند؟ تصور کنید که در سفر به این شهر، اتاق فرار رشت را هم تجربه کنید. وارد یک اتاق بازی شوید که محدودیت زمانی دارد و دکوراسیون آن، وحشتناک، هیجان‌انگیز و حتی فانتزی است. در چنین شرایطی، چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟ یک شهر پوشیده از سبزه‌زار و جنگل یا مکانی که نقاط تاریک و رازآلود بسیاری هم دارد؟

اتاق فرار شمال کشور

بله؛ رشت غیر از جنگل، اتاق فرار هم دارد. این خبر، احتمالا برای بسیاری از بومیان این شهر که عاشق هیجان و بازی‌های این چنینی هستند، چیز جدیدی نیست. شاید هم شما جزو آن دسته از رشتی‌هایی هستید که همیشه به‌دنبال یک فرصت خوب برای بازی در اسکیپ روم‌های باکیفیت در شهر خودتان هستید. شاید هم می‌خواهید وارد قلب‌تپندۀ شمال کشور شوید و دوست دارید در طول چند روز اقامتتان، هیجان را هم تجربه کنید. قصدتان هر چه که هست و شما اهل هر کجا که هستید، فرقی ندارد. چرا که رشت، ازجمله شهرهایی است که اتاق فرارهای خوبش در بین بازیکن‌های حرفه‌ای، شهرت دارد.

اتاق فرار؛ یک تفریح کامل و البته هیجان‌انگیز

بدون شک یکی از بهترین تفریحاتی که در چند سال اخیر جوان‌ها و نوجوان‌ها را به خودش علاقمند کرده، اتاق فرار است. سناریوهای مختلف، لوکیشن‌های متفاوت، داستان‌ها و معماهای جالب همه از نکات قوت این تفریح حساب می‌شوند.

اتاق فرار یا اسکیپ روم (به‌ انگلیسی: Escape Room)، یک بازی ماجراجویانه است که بازیکنان یا پلیرها باید از پس حل معماهایش بر بیایند. بازی اتاق فرار همیشه از سه ویژگی اصلی (در کنار دیگر ویژگی‌های فرعی) تشکیل می‌شود که آن را به یک تفریح کامل تبدیل می‌کند. این ویژگی‌های اصلی عبارتند از:

 • سناریو: یک اتاق فرار همیشه سناریو یا داستان دارد. وقتی که شما و گروهی از دوستان یا خانواده‌تان وارد اتاق فرار می‌شوید، طبق یک سناریوی از قبل‌تعیین‌شده بازی می‌کنید. برای مثال، سناریوی یک بازی اتاق فرار رشت می‌تواند شامل ورود به یک خانۀ قدیمی گیلانی و متروکه باشد که در آن جن‌گیری انجام می‌شود. حالا شما باید معماهای بازی را حل کنید، در دام جن‌گیر نیفتید و البته با موفقیت از اتاق خارج شوید.
 • معما: هر اتاق فرار از معماها، سرنخ‌ها و راه‌های مخفی تشکیل شده است. هدف از بازی و سناریوی آن، این است که سرنخ‌ها را بیابید و قبل از آن‌که زمان به پایان برسد یا شکار شوید، معماها را حل کنید.
 • هیجان و سرگرمی: مقدار هیجان و سرگرمی در هر اتاق فرار بسته به ژانر، تم و موضوع سناریو تعیین می‌شود. برای مثال، اگر وارد اتاق فراری با‌عنوان «فرار از جزیره» شوید، باید حجم بالایی از هیجان را تجربه کنید. چرا‌که در چنین سناریویی، معماها بسیارند، اکتور بازی در حال تعقیب شماست و خب شما هم وقت زیادی برای فرار ندارید.

اتاق فرار ترسناک

اتاق فرارها همیشه ترسناک هستند؟

وقتی حرف از رشت، اعماق جنگل، افسانه‌های محلی و چیزی شبیه به اتاق فرار به‌میان می‌آید، احتمالا محیطی را تصور می‌کنید که از وحشت لبریز است. اما خب لزوما این‌طور نیست و فقط بعضی از اتاق‌های فرار، ژانر ترسناک دارند؛ مثل اتاق فرار زامبی، اتاق فرار اسلشری و یا احضار روح. حتی این اتاق‌های فرار هم طوری طراحی شده‌اند که بیشتر سرگرم‌کننده باشند تا ترسناک. درواقع بازیکن‌ها حق انتخاب ژانر و تم بازی اتاق فرار را دارند و می‌توانند هر جور که دوست دارند از حل معماها لذت ببرند.

مکانی ایده‌آل برای سناریوهایی که مو به تنتان سیخ می‌کند!

حالا که با مفهوم اتاق فرار آشنا شده‌اید، بیایید به این ایده فکر کنیم که چرا رشت می‌تواند مکانی مناسب برای سناریوهای مختلف این بازی باشد. خب، احتمالا می‌دانید که رشت به شهر باران معروف است و به‌همین دلیل معمولا آب‌وهوای ابری، مرطوب و بارانی دارد. تصور کنید که یک شهر بارانی و معمولا ابری، چقدر می‌تواند سرزنده، دوست‌داشتنی و در حین حال رازآلود به‌نظر برسد.

همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد که به موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوای رشت مربوط می‌شوند، می‌توانند آن را برای برگزاری و میزبانی انواع اسکیپ روم‌ها آماده کنند. می‌پرسید چطور؟ خب ادامه این بخش از مقاله را با دقت بیشتری بخوانید!

اتاق فرار رشت

4 دلیل برای این‌که رشت مکانی مناسب برای اسکیپ روم است!

این چهار عامل که مختص شهر رشت هستند، می‌توانند به شکل‌گیری سناریوها و تم‌های خلاقانه برای اتاق فرار کمک کنند:

 • توانایی اجرای اتاق فرار با سبک‌های خاص: آب‌وهوای خاص رشت باعث شده که امکان اجرای برخی از تم‌های بازی به‌راحتی در این محدوده امکان‌پذیر باشد. ازجملۀ این سبک‌ها می‌توان به اتاق فرار با تم جنگل، اتاق فرار فضای باز و اتاق فرار سبک روستا اشاره کرد.
 • محیط بازی تاریک و مهیج: هوای ابری می‌تواند محیطی تاریک و مهیج بسازد و باعث شود تا ترس و هیجان بازی افزایش یابد. البته این مورد، باعث می‌شود که نقاط کور و تاریک اتاق‌های فرار به‌مراتب طبیعی‌تر به‌نظر برسند.
 • رازآلودی و داستان‌پردازی: اگر اهل رشت هستید، خیلی‌خوب می‌دانید که فرهنگ این بخش از ایران مملو از داستان‌ها و افسانه‌های محلی است. ترکیب این داستان‌ها با جَو رازآلود اتاق فرار می‌تواند محیطی هیجان‌انگیز را برای پلیرها فراهم کند.
 • روش‌های خلاقانه برای حل معما: موقعیت جغرافیایی و طبیعت همیشه سرسبز رشت می‌تواند محیط‌های خلاقانه و سرگرم‌کننده‌ای را برای راه‌های مخفی ایجاد کند. مثلا تصور کنید که اتاق فرار مدنظرتان، از یک خانۀ قدیمی تشکیل شده است که به جنگلی کوچک اما انبوه، ختم می‌شود. در چنین محیطی، دست اکتور و خالق سناریوی بازی برای ایجاد راه‌های فرار خلاقانه کاملا باز است.

طعم اتاق فرار در سفر به رشت

همان‌طورکه تصورش را می‌کنید، تجربۀ اتاق فرار در رشت، بیشتر در ژانر ترسناک و دلهره‌آور اتفاق می‌افتد. آن هم به‌دلیل شرایط ویژه‌ای است که آب‌وهوا و حتی فضای سرسبز آن به‌وجود می‌آورد. جالب است بدانید که در واقعیت هم همین‌طور است که طراحان اتاق‌های فرار در این شهر، سناریوهای جذابی را خلق کرده‌اند. برای مثال، اتاق اسکیپ روم دالان مرگ، یکی از اتاق‌های فرار رشت است که سطح سختی آن 2 از 4 است و افراد بالای 16 سال می‌توانند در آن بازی کنند.

سناریوی این بازی، بیشتر شبیه به یک کابوس است؛ شبیه به خوابی وحشتناک که ظاهرا فقط یک بازی معمولی به‌نظر می‌رسد. در این سناریو، شما در نقش خریداران یک خانه ظاهر می‌شوید و صداهای عجیب‌وغریبی را می‌شنوید. پس از گذشت چند دقیقه، متوجه خواهید شد که این خانه در تسخیر ارواح است و تا 7 شب، به جهنم واقعی تبدیل می‌شود. تا حالا هیچ انسانی نتوانسته است شب هفتم را در این خانه بماند؛ چرا که یا خودکشی کرده، یا با وحشت شدید از آن‌جا فرار کرده است. حالا شب هفتم است و شما آخرین نفری هستید که می‌خواهد اتفاقات مرموز و وحشتناک این خانه را تجربه کند. آیا برای این دالان تسخیرشده در اتاق فرار شمال آماده‌اید؟!

اتاق فرار ترسناک و هیجانی

تفریح، گشت‌وگذار و اتاق فرار در یک شهر

تجربۀ اتاق فرار در رشت، یک بُعد دیگر هم دارد؛ بُعد تفریح و گشت‌وگذار. اگر عاشق کشف مکان‌ها و حضور در خانه‌های قدیمی هستید، جالب است بدانید که از این قبیل مکان‌ها در شهر رشت زیاد هستند. برای مثال، شما می‌توانید به این خانه‌های قدیمی و متروکه که احتمالا به‌خاطر سکونت نداشتن کسی در آن‌ها، موجودات ماورایی هم داشته باشد، سَری بزنید:

 • خانۀ ابریشمچی در میدان صیقلان
 • خانۀ 150 سالۀ رحمت سمیعی
 • خانه‌های قدیری، کسمایی، پورعباس و آوانسیان در استادسرا
 • خانۀ متروکۀ ارواح در گلسار

اگر قرار است چندین روز مهمان رشتی‌ها باشید و دوست دارید علاوه بر تجربۀ اتاق فرار، کمی هم در مکان‌های دیدنی این شهر تفریح کنید، می‌توانید از راهنمایی‌های ما بهره‌مند شوید. برای مثال، ما جدولی را گردآوری کرده‌ایم که شامل معرفی چندین پارک، بنای تاریخی و موزه می‌شود و بازدید از آن‌ها پس از تجربۀ اتاق فرار رشت، واقعا می‌چسبد!

بناهای تاریخی
 • عمارت شهرداری
 • خانه موزه میرزا کوچک خان
 • ساختمان تاریخی کلاه‌فرنگی
 • کاروان‌سرای عباسی
 • اداره قدیمی پست رشت
 • بازار بزرگ رشت
پارک‌ها و فضای سبز
 • پارک مفاخر
 • پارک شهر یا محتشم
 • پارک جنگلی سراوان
 • بوستان ملت
 • پارک دانشجو
موزه‌ها
 • موزه مرکزی رشت
 • موزه میراث روستایی و فرهنگی گیلان
 • موزه باستان‌شناسی
 • موزه سردار جنگل

دسترسی به تمام اتاق فرارهای هیجان‌انگیز در ایران

حالا که با زیروبم تفریح و تجربۀ اتاق فرار در رشت آشنا شدید، این را بدانید که اتاق فرارهای خوب فقط مختص شهرهای بزرگ کشور نیستند. تازه، اگر به شهرها و استان‌هایی با موقعیت جغرافیایی ویژه مثل شمال بروید، حتما با سناریوهای خلاقانه و البته دلهره‌آور مواجه خواهید شد. ساکنین شهرهای شمالی کشور این تجربۀ منحصربه‌فرد را همیشه در گوشه‌ای از خاطراتشان جا داده‌اند و با آن آشنا هستند؛ مثل اتاق فرار رامسر.

اگر شیفتۀ بازی اتاق فرار و جزئیات آن شده‌اید، پیشنهاد ما این است که از یک مرجع برای آشنایی با انواع اتاق‌های فرار در سرتاسر کشور استفاده کنید. برای مثال، سایت اسکیپ زوم (EscapeZoom)، بزرگ‌ترین مرجع اتاق‌های فرار در ایران است که علاوه‌بر معرفی اتاق فرار، ظرفیت بازیکن‌‌ها، آدرس و هزینۀ ورودی بازی را هم پوشش می‌دهد. طبق اطلاعات اسکیپ زوم، در حال‌ حاضر اتاق فرارهایی با ژانرهای ترسناک، اکشن، دلهره‌آور و هیجانی در رشت وجود دارند. از بهترین این اتاق‌های فرار می‌شود به دالان مرگ، اقامتگاه ئابرا و ماربورگ اشاره کرد. اتاق فرار در رشت خوش بگذرد!

 

5 / 5. امتیازات: 3


سرویس جدید : تاپ تن تفریحی سنتر

 • دیدگاه ها

افزودن دیدگاه

 • آواتار کاربر احمد
ایرانی
  احمد ایرانیمهمان
  2023-09-17 00:36

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

  • آواتار کاربر غزاله
   غزالهمهمان
   2023-09-20 12:03

   سلام. به آدرس اینستاگرام escapeZoom.ir مراجعه کنید

 • آواتار کاربر اسماعیل
جلالی
  اسماعیل جلالیمهمان
  2023-09-15 08:45

  چقد خوبین شما

 • آواتار کاربر محمدجواد
قنبری
  محمدجواد قنبریمهمان
  2023-09-08 10:18

  متشکرم

 • آواتار کاربر یعقوب
ایزدی
  یعقوب ایزدیمهمان
  2023-08-31 08:18

  مطلب خوبی بود