دانلود سریال گیسو دانلود سریال دراکولا
شب یلدا ۹۹ | تاریخ شب یلدا ۹۹ چه تاریخی است؟

شب یلدا ۱۴۰۰ ❤️ تاریخ شب یلدا 1400 چه تاریخی است؟

18 آذر 1399
0

شب یلدا ۱۴۰۰| تاریخ شب یلدا 1400 چه تاریخی است؟

شب یلدا ۱۴۰۰ کی هست ؟ + تاریخ شب یلدا 2021

شب یلدا ۱۴۰۰ | تاریخ شب یلدا ۱۴۰۰ چه تاریخی است؟

رسانه تفریحی سنتر در این مطلب « تاریخ دقیق شب یلدا ۱۴۰۰ » را بررسی خواهد کرد.

شب یلدا ۱۴۰۰ چه روزی است ؟

تاریخ شب یلدا ۹۹ از شامگاه یکشنبه ۳۰ آذر تا بامداد روز دوشنبه اول دی ماه سال ۱۴۰۰ است.

 

تاریخ شب یلدا 1400 در تقویم میلادی و قمری

شب یلدا در تقویم میلادی برابر با 20 دسامبر 2021 است و در تقویم قمری مصادف است با روز پنجم ماه جمادی الاول.

تاریخ شب یلدا ۱۴۰۰

شب یلدا ۱۴۰۰ چند شنبه است؟

تاریخ شب یلدا امسال ساعات پایانی روز یکشنبه (شب)، ۳۰ آذر ۱۴۰۰ اسـت کـه تا اولین ساعات بامداد روز ۱ دی ۱۴۰۰ (دوشنبه) جشن گرفته می‌شود.

مناسبت‌های یکشنبه ۳۰ آذر

شب یلدا (شب چله)

شب یلدا ۱۴۰۰ چه روزی است ؟

شب یلدا چیست؟

نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شود و آیین‌ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می‌کنند، شب زیبایی که در شهر‌های مختلف ایران آداب و رسومی دارد.
شب یلدا بلندترین شب سال که از تاریخ ۳۰ آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب ۱ دی ماه یعنی نخستین روز زمستان مربوط می‌شود مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می‌باشد به همین علت از آن تاریخ به بعد طول شب کوتاه‌تر و طول روز بیشتر می‌شود.

تاریخچه شب یلدا

تاریخچه و پیشینه یلدا به زمان‌های بسیار گذشته برمیگردد، ولی مشخص نیست قدمت دقیق آن به چه زمانی تعلق دارد. در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت. چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضاد‌های طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کار‌ها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روز‌ها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکشند.
مطالب مشابه
دیدگاه بگذارید 0