روز کریسمس ۲۰۲۲

روز کریسمس ۲۰۲۲ چه روزی است؟ | کریسمس 2022 کی هست ؟

31 دسامبر 2021
0

روز کریسمس ۲۰۲۲ چه روزی است؟ تاریخ روز کریسمس 2022

تاریخ دقیق روز کریسمس 2022 + کریسمس چندمه / کریسمس ۱۴۰۰

روز کریسمس 2022 چه تاریخی است ؟

کریسمَس (در انگلیسی Christmas) یا نوئل (در زبان فرانسوی Noël) جشنی است در آیین مسیحیت و به منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. شاید دوست داشته باشید که بدانید روز کریسمس 2021 چه تاریخی است؟ . رسانه تفریحی سنتر در این مطلب به تاریخ دقیق روز کریسمس پرداخت است .پس با ما همراه باشید …

کریسمس ۲۰۲۲ چه روزی است ؟

تاریخ کریسمس سال 2021 روز جمعه ۵ دی ماه سال ۱۳۹۹ میباشد .

تاریخ کریسمس 1400

تاریخ دقیق کریسمس در سال 1400 مصادف است با جمعه دی ماه .

 

عید کریسمس 2022 به تاریخ ایران

کریسمس 2022 در ایران به تاریخ 1400/10/04 مصادف با ۲۰ جمادی الاولی سال ۱۴۴۳ میباشد .

کریسمس سال 2022 چه تاریخی دارد ؟

تاریخ کریسمس سال 2022 مصادف است با ۲۵ دسامبر 2021 .

سال نو میلادی چه روزی است ؟

سال نو میلادی و کریسمس 2022 مصادف با 4 دی سال 1400 و ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۱
روز کریسمس ۲۰۲۲

تاریخچه جشن های کریسمس چیست ؟

در زمان‌های خیلی دور، مردم اروپا در تاریک‌ترین روزهای زمستان تولد و نور را جشن می‌گرفتند. بسیاری از مردم پس از پشت‌سر گذاشتن یک زمستان سخت، انقلاب زمستانی را جشن می‌گرفتند و با اشتیاق فراوان انتظار آمدنِ روزهای بلندتر و لذت بردن از نور خورشید را می‌کشیدند.

اهالی اسکاندیناوی از تاریخ ۲۱ دسامبر و مصادف با انقلاب زمستانی تا ماه ژانویه، جشن مذهبی یول (Yule) را برپا می‌کردند. آن‌ها بازگشت خورشید را با آتش زدن توده‌ی بزرگی از هیزم‌ها جشن می‌گرفتند.

پدرها و پسرها مقادیر زیادی هیزم جمع می‌کردند و به خانه می‌آورند. سپس آن‌ها را آتش می‌زدند و تا خاموش شدن آتش به جشن و برپایی ضیافت می‌پرداختند. خاموش شدن آتش این هیزم‌ها معمولا تا ۱۲ روز طول می‌کشید. مردم اسکاندیناوی اعتقاد داشتند آتش نماد خوک یا گوساله‌ای است که در سال پیشِ رو متولد می‌شود.

با این حال اولین اشاره به جشن کریسمس در تقویم فیلوکالوس مشاهده شده است که این تقویم در سال ۳۵۴ در روم نوشته شده است. در سال ۳۸۱ با تعیین شدن اسقف جدید، این جشن به طور کلی از میان رفت اما در سال ۴۰۰ با انتصاب جان کریستوستوم دوباره متولد شد.

در سال‌های ابتدایی مسیحیت، عید پاک (Easter) عید اصلی این مذهب به‌شمار می‌رفت و مردم تولد حضرت عیسی (ع) را جشن نمی‌گرفتند. در قرن چهارم پس از میلاد مسیح، کلیسا رسما تولد مسیح را به‌عنوان به‌عنوان عید اعلام کرد.

علی‌رغم آن‌که برخی شواهد نشان می‌دهند حضرت عیسی (ع) در بهار متولد شده است، پاپ جولیوس اول (Pope Julius I) تاریخ ۲۵ دسامبر را انتخاب کرد. گفته می‌شود کلیسا با اتخاذ برخی از سنت‌های ساترنالیا، جشن پاگان‌ها یا غیرمسیحی‌ها این تاریخ را انتخاب کرد.

در پایان قرن هشتم میلادی، جشن کریسمس به کشورهای اسکاندیناوی هم رسید. امروزه در کلیساهای ارتدوکس یونانی و روسی، کریسمس ۱۳ یا ۱۴ روز پس از ۲۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود.

تاریخ روز کریسمس 2022

ماجرای درخت کریسمس

یکی از مهمترین نمادهای کریسمس درخت آن است، درختی سرسبز و پر از تزئینات براق و دیدنی. عموم مردم تصور می‌کنند که ارتباطی مستقیم بین درخت کریسمس و بت‌پرستی در گذشته وجود دارد اما به هیچ‌وجه اینطور نیست و ادعاهای متعددی درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس وجود دارد که در هیچ‌یک از آنها حرفی از پرستیدن بت وجود ندارد.

 

کریسمس چیست؟

هرسال به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) جشنی برپا می‌شود که به آن کریسمس می‌گویند. همانطور که به احتمال زیاد می‌دانید حضرت عیسی هسته‌ی مرکزی دین مسیحیت است و اهمیت زیادی برای پیروان این دین دارد. همه ساله در کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است کریسمس به صورتی بسیار گسترده برپا می‌شود و همه در آن به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح جشن می‌گیرند و پایکوبی می‌کنند.
کریسمس 12 روز به طول می‌انجامد و روز اول آن نیز 25 ماه دسامبر مصادف با 4 دی ماه، کریسمس سال 2021 (آغاز سال 2022) نیز همین تاریخ است. این جشن هم مراسمی مذهبی و هم فرهنگی به حساب می‌آید به همین خاطر همواره مردم حضور پررنگی در آن به عمل می‌آورند که در بخش‌های بعدی بیشتر به مراسمی که در کریسمس انجام می‌دهند، خواهیم پرداخت.
توجه داشته باشید که از دیدگاه مسیحیان حضرت عیسی (ع) پسر خدا است به همین خاطر تاریخ تولد وی امر مهمی تلقی می‌شود. دانشمندان و پژوهشگران بر سر تاریخ دقیق تولد او اختلاف نظر دارند و برخی هم معتقد هستند که تاریخ تولد وی مشخص نیست. در حال حاضر عقیده بر این است که دانشمندان بر روی تاریخ 25 دسامبر به توافق رسیدند و آن را به عنوان آغاز کریسمس تعیین کردند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا 25 دسامبر؟ یکی از مهم‌ترین نظریه‌ها این است که در این تاریخ طول مدت تابیدن نور آفتاب در نیم کره‌ی شمالی بیشتر می‌شود و از آنجایی که لقب حضرت عیسی (ع) نیز “نور جهان” است، 25 دسامبر را انتخاب کردند.
از سده‌ی بیستم میلادی تاکنون کریسمس دیگر تنها یک جشن مذهبی نیست زیرا بسیاری از پیروان ادیان دیگر که در کشورهای مسیحی نشین زندگی ‌می‌کنند نیز کریسمس را با هم‌وطنانشان جشن می‌گیرند و شاید بتوان گفت که حالا این جشن بین‌المللی است و اغلب افراد علاقه‌مند به شرکت در آن هستند. در اینجا باید بیان کرد که برخی معتقد هستند که کریسمس ریشه دروغی دارد و با وجود این که می تواند ادعایی درست باشد اما حالا بهانه ای برای شادی و گردهم آمدن خانواده هاست.

5 / 5. امتیازات: 7

اپلیکیشن تفریحی سنتر
  • مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(